Bir Kaç Adımda Frekans Ayarı

Bir Kaç Adımda Frekans Ayarı

Bildiğiniz üzere Türksatın uydu değişimi yüzünden kanalların frekansı değişti. Kanallarınızı uyduya yükletmek için uyduculara para vermenize gerek yok sadece birkaç adımda kendiniz yapabilirsiniz.

Kanalların frekansları değişti. Televizyon ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Boş yere uyducuya para ödemeyin.
Türksat 3A’ya geçildikten sonra hafta başı televizyon kullanıcıları kaos yaşadı. Birçok vatandaş boş yere soluğu uyducularda aldı. Kimileri de evlerinde saatlerce frekans ayarlarıyla uğraştı.

1- Uydunuzun ana menüsüne girin, uzaktan kumandanızda ‘Menü’ veya ‘setup ‘ yazan düğmeye basınız . Uydu alıcısı marka modeline göre; ‘Kanal Arama’  ‘Kanal Ekleme” “search canal” gibi menülerden hangisi varsa kumandanızın yön tuşlarıyla üzerine gelip “Ok” yada “Enter” tuşuna basınız.

2- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; ‘Alış Frekansı’ ‘Uydu Frekansı’ seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘12015’ değerini girin.

3- Yine aynı pencerede ‘Sembol Oranı’ olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip ‘27500’ rakamını girin.

4- Yine aynı pencerede bulunan POL (Polarizasyon) şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘H’ ya da ‘Yatay’ olacak şekilde değiştirin.  Yine aynı yerde bulunan ‘FEC’ değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘5 / 6’ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

5- Son olarak ‘OK’ veya ‘Enter’ tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

Bundan sonra yapacağınız otomatik tarama ile bütün kanallar televizyonunuzdaki yerini alacak. Bu işlemi yapmadan otomatik tarama yaptırmak hiç bir sonuç vermez.

Eğer bir sonuç vermediyse (11844 V SR:2222 FEC:3/4) değerlerini deneyiniz.

Otomatik tarama sonucu çıkmayan kanalların frekans sembol bilgilerini BURAYA TIKLAYARAK öğrenebilirsiniz.