Klima Nasıl Kullanılır – Klima Nasıl Temizlenir

Klima Nasıl Kullanılır – Klima Nasıl Temizlenir

Özellikle yaz aylarında çok fazla kullanılan klimalar doğru kullanılmadığı taktirde özellikle solunum yolu rahatsızlığı olan hastalar başta olmak üzere herkesin sağlığını tehdit ediyor. Dikkatsiz kullanımı düzenli temizliği yapılmayan hatta özellikle temiz tutulması gereken filtreleri değişmesi gereken klimalar insan sağlığını ciddi derecede tehdit ediyor.

Klimaların Zararı Nelerdir

Bu soruyu üzülerek cevaplamak zorundayız. Maalesef, klima kas ağrılarına, kas tutulmalarına, yüz felci, dış kulak iltihabı, gribal ve viral enfeksiyonlara, zatürreye yol açabiliyor. Toza alerjisi olanlar ve astım hastaları içinde aşırı klima rüzgârına maruz kalmak iyi sonuçlar vermiyor.

Su kaynaklarını ve nemli ortamları seven legionella mikrobu klimalarda da yer eden bir mikrop. Böyle ortamlarda çoğalan bu mikroplar klima rüzgârıyla insanların akciğerlerine yapışıyor. Bu da zatürre ye kadar giden üst solunum hastalıklarına sebep oluyor.

Klima Nasıl Kullanılmalı?

Klimaların asıldığı konum çok önemli. Klimalar havalandırma sistemlerinin, tıbbi malzemelerin ve su depoları gibi yerlerin çok yakınında olmamalı. Klima için uygun bir yer seçtikten sonra derece ayarları uygun biçimde yapılmalı. Ortamın sıcaklığı yavaş yavaş düşürülmeli. Sıcaklık düşmesi belirli aralıklarla yapılmalı. Klimalı ortamdan normal ortama geçişler sık olmamalı. Mümkün olduğunca da klima önünde direk duruş şekli alınmamalı. Ayrıca yoğun kullanıma göre klimalar temizlenmeli.

Klimalar nasıl temizlenir?

Klimalarda temizlik sağlamak, oluşabilecek zararları azaltıyor. Klima temizliğinde sirke kullanımı kulaktan kulağa dolaşan bir bilgi. Oysaki bu konuda sirkenin hiçbir faydası yok.

Beyaz eşya ve parçalarını satan mağazalardan sahip olabileceğiniz wd 40 adında ki kimyasal bir madde klimanızı temizlemenize yardımcı olur. Kullanımın da dikkat edilmesi gereken bu madde kimyasaldır fakat uygulandıktan sonra durulanacağı için klima çalışırken vereceği bir zarar yok.

Wd 40 nasıl kullanılır?

3/1 oranında suyla karıştırılarak klimanın pompa ve iç ünitelerine püskürtün. On dakika bekleyin sonra tekrar su püskürterek durulayın.

Klimanın sıcaklık derecesi 70 derecenin üzerine çıkarılarak mevcut mikropların ölmesi ara sıra deneyeceğiniz temizlik çarelerinden biri olabilir. Bir diğer seçenek, temizleme işlemlerini bakım uzmanlarına yaptırmak.