İmaj Dosyalarını ZIP ve RAR’la Sıkıştırılabilir Mi

İmaj Dosyalarını ZIP ve RAR’la Sıkıştırılabilir Mi

, , , , , resimleri sıkıştırılarak küçülür mü? Grafik formatlarının birçoğunun yapılış amacı imaj dosyalarının sabit diskte kapladığı alanı düşürmektir. Bunu sağlamak için kendilerine özgü sıkıştırma yöntemleri kullanıyorlar. Peki oluşturulan dosyaları ZIP, RAR, ACE gibi popüler sıkıştırma formatlarıyla tekrar sıkıştırmaya kalkarsak ne olur? WinZip yada Winrar ile sıkıştırıldıklarında hangi grafik formatının ne kadar yer avantajı sağladığını aşağıda görebilirsiniz.

İmaj Dosyalarını ZIP ve RAR’la Sıkıştırmak Mümkün Mü?

BMP: BMP formatı tam bir yer canavarıdır, hiçbir dahili sıkıştırma yöntemi kullanmadığı için imaj boyutuna ve renk derinliğine bağlı olarak şiştikçe şişer. Bu grafik formatı aynı zamanda bir sıkışma ustasıdır, sıkıştırıldığında ortalama % 30 ile % 70 arasında yer avantajı sağlayan BMP dosyaları bazı zamanlarda % 90’a kadar sıkışarak hayrete düşürebiliyor.

PNG: 16 milyon renk desteği sunması, CMYK renk paleti desteği gibi avantajları bulunan bu grafik formatı, tüm web tarayıcıları tarafından desteklenme gibi bir avantaj yakalamış durumda. Buna karşın WinZip, WinRAR ve WinACE ile sıkıştırıldığında kesinlikle sıkışmıyor. Bunun sebebi PNG dosyaları yazılırken Deflate adlı bir sıkıştırma algoritmasının kullanılması. Testlerimizde maksimum % 1 oranında sıkıştı. Dosyalarınızı arşivler halinde tutuyorsanız PNG dosyalarınızı arşivin dışında tutabilirsiniz çünkü sıkışmayacaklardır.

PSD: Photoshop dosyaları için belirli bir grafik boyutu – büyüklüğü oranı kestirmek mümkün değil. Çünkü bu format üst üste bir çok katman barındırabiliyor. Yine de bu türdeki dosyaların WinZip ile sıkıştırıldığında % 10 ile % 20 arasında yer avantajı sağladığını söyleyebiliriz.

GIF: Sıkışmıyor. Tekrarlanan piksel, renkleri işaretleme ve indeksleme yöntemi ile imaj sıkıştırma yoluna giden GIF formatı, WinZip’le sıkışmıyor. Testlerimizde ortalama % 0 ile % 3 arasında yer avantajı sağlayabildik.

JPEG: Kayıplı bir format olan JPEG insan gözünün yokluğunu fark etmeyeceği tekrarlanan tonların sıkıştırılması yöntemini kullanıyor. JPEG dosyaları ZIP veya RAR formatlarından biriyle sıkıştırıldığında % 1 ile % 5 arasında değişen yer avantajı sağlıyor.

TIFF: Sabit diskinizde bol miktarda TIFF dosyası bulunuyorsa ve kapladıkları alan size rahatsızlık vermeye başladıysa ZIP, RAR veya ACE formatlarından herhangi bir tanesi ile bu dosyaları sıkıştırabilirsiniz. % 30 ile % 60 aralığında yer kazanacaksınız.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
  • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
  • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...
  • Kübra:Ağ bağlantısı başarısız diyor yardım edin lütfen...