Suya Düşen Telefon Nasıl Çalıştırılır

Suya Düşen Telefon Nasıl Çalıştırılır

Bilidiginiz üzere suya düşen cep telofonları garanti kapsamının dışında, bu durumda cep telofonunuzu kurtarmak sizin elinizde basit ama etkili bir kaç yöntemle cep telofonunuzu kurtarabilirsiniz. İşte bunlardan bağzıları

GİZLİ İŞARET: Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştiriyor cihazınız su ile temas ettigi zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor.

TATLI SUYA DÜŞERSE: İlk olarak cihazın pilini çıkartın zira su elektrigi geçirir bu nedenle telofonunuz suya düştügü zaman kısa devre yapıcaktır Kısa devre yapmasını önlemiş olucaksınız. Daha sonra SIM kartı yuvadan çıkarın. Cep telefonunuz bozulsa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor. Pil ve SIM kartı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle hızlı bir şekilde kurulayın.

DENİZE DÜŞERSE: Telefonunuzu denize düşürdüğünüz zaman, ilk olarak telefonu sudan çıkarıp tatlı suya bırakmalısınız daha sonra oradan da çıkarıp kurulamanız gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar veriyor tatlı suya koyarak bu kristallerden temizlemiş olucaksınız.

TUVALETE DÜŞERSE: Cihazlar ”tuvalete düşürülmediği sürece” alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ”Denature” alkol kullanılabilir.

ELEKTRİK SÜPERGESİ: Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla. Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması

YAPILMAMASI GEREKENLER: Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi ‘soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.

 • Pilinizi ısıtmayın, içindeki kimyasallar akabilir. Fırın ya da saç kurutma makinesi düşünüyorsanız önce pili çıkarın.
 • Alkol kullanacaksanız, uygulamayı dışarıda yapın ve kesinlikle hafif bile olsa ısı uygulamayın. Alkol kokusu geçmeden pilinizi takmayın.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi telefonunuza çok fazla ısı uygulamayın. Cep telefonunuzu eritmek ya da yakmak istemezsiniz.
 • Bütün bu adımlar izlense bile suyun içerisindeki mineraller telefonunuza zarar verebilir. Modern telefonlarda parçalar o kadar yakın yerleştirilmişlerdir ki en küçük etki bile telefonunuzun çalışmamasına sebep olabilir.
 • Üreticiler garanti etiketleri yerleştirirler bu etiketler su ile temas ettikleri zaman renk değiştirirler. Böylece yetkili servis telefonunuzu suya düşürdüğünüzü anlayabilir ve telefonunuz garanti dışı bırakabilir. Suya düşürülen telefonlar genelde garanti dışıdır ama sigorta masrafınızı karşılayabilir.
 • Birçok modern telefon birden fazla su zarar göstergesi barındırır (ıslandığı zaman renk değiştiren etiketler gibi) Sadece bir tanesi sizin görebileceğiniz noktadadır. Eğer pilin altındaki göstergeler renk değiştirmişse bu sizin erişiminiz olmadığı yerlerdeki göstergelerin de renk değiştirmiş olabileceğini gösterir. Bu durumda telefonunuzun garantisi zararı karşılamaz.
 • Cep telefonunuzu ve herhangi metal ya da elektronik eşyayı mikrodalga fırına koymayın. Elektronik aksamları ve büyük ihtimalle mikrodalga fırına zarar vermenizle sonuçlanır.
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (137 Yorum)

 1. Gülcan Amine dedi ki:

  GM300 telefonum suya düştü neredeyse bir gün boyunca pirince koydum kurutma makinesi ile de kuruttum kesin çözüm olması için ne yapmam lazım ekran hala sıkıntılı

 2. Recep sevinç dedi ki:

  İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yapmam gerekiyor bide ücreti ne olur

 3. mehmetcan demir dedi ki:

  samsung j7 telefonum suya dustu havluyla kuruladım 3gun pirinçte kaldı cıkarttığımda telefonun il açılan yazısı var baska bişey acmıyor telefonum markası ce modeli yazıyo ekranda baska hiçbirşey acmıyor

 4. neko-scarface dedi ki:

  telefonum j2 suya düştü ses var görüntü yok napmam gerek ?

 5. Erkan geçgel dedi ki:

  Samsung j7 marka telefonum çamaşır sulu kovaya düştü çıkardım sorunsuz çalışmaya devam etti samsung j 7 de su geçirmez özellikmi var

 6. Asya dedi ki:

  Telefonum terdenn dolayı hafif ıslanmış 1 2 saat sonra fark ettim ki kulaklık takılı olmadığı halde takılı diyordu. Daha sonra sesin çıkmadığını fark ettim . telefon kapanıp açılıyor kendi kendine ne yapmalıyım acil cevap verir misiniz

 7. bersemin dedi ki:

  Ya j7 markası telefon çantaydı çantadaki su azıcık açılmış ıslanmış ilk yarım saat çalıştı sonra yok pirince koydum

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.