1:36 pm - 16 Nisan 2014, Çarşamba

Suya Düşen Telefon Nasıl Çalıştırılır

Suya Düşen Telefon Nasıl Çalıştırılır

Bilidiginiz üzere suya düşen cep telofonları garanti kapsamının dışında, bu durumda cep telofonunuzu kurtarmak sizin elinizde basit ama etkili bir kaç yöntemle cep telofonunuzu kurtarabilirsiniz. İşte bunlardan bağzıları

null

GİZLİ İŞARET: Üretici firmalar, cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştiriyor cihazınız ile temas ettigi zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor.

TATLI SUYA DÜŞERSE: İlk olarak cihazın pilini çıkartın zira su elektrigi geçirir bu nedenle telofonunuz suya düştügü zaman kısa devre yapıcaktır Kısa devre yapmasını önlemiş olucaksınız. Daha sonra SIM kartı yuvadan çıkarın. Cep telefonunuz bozulsa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor. Pil ve SIM kartı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle hızlı bir şekilde kurulayın.

DENİZE DÜŞERSE: Telefonunuzu denize düşürdüğünüz zaman, ilk olarak telefonu sudan çıkarıp tatlı suya bırakmalısınız daha sonra oradan da çıkarıp kurulamanız gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar veriyor tatlı suya koyarak bu kristallerden temizlemiş olucaksınız.

TUVALETE DÜŞERSE: Cihazlar ”tuvalete düşürülmediği sürece” alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ”Denature” alkol kullanılabilir.

ELEKTRİK SÜPERGESİ: Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla. Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması

YAPILMAMASI GEREKENLER: Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi ‘soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.

 • Pilinizi ısıtmayın, içindeki kimyasallar akabilir. Fırın ya da saç kurutma makinesi düşünüyorsanız önce pili çıkarın.
 • Alkol kullanacaksanız, uygulamayı dışarıda yapın ve kesinlikle hafif bile olsa ısı uygulamayın. Alkol kokusu geçmeden pilinizi takmayın.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi telefonunuza çok fazla ısı uygulamayın. Cep telefonunuzu eritmek ya da yakmak istemezsiniz.
 • Bütün bu adımlar izlense bile suyun içerisindeki mineraller telefonunuza zarar verebilir. Modern telefonlarda parçalar o kadar yakın yerleştirilmişlerdir ki en küçük etki bile telefonunuzun çalışmamasına sebep olabilir.
 • Üreticiler garanti etiketleri yerleştirirler bu etiketler su ile temas ettikleri zaman renk değiştirirler. Böylece yetkili servis telefonunuzu suya düşürdüğünüzü anlayabilir ve telefonunuz garanti dışı bırakabilir. Suya düşürülen telefonlar genelde garanti dışıdır ama sigorta masrafınızı karşılayabilir.
 • Birçok modern telefon birden fazla su zarar göstergesi barındırır (ıslandığı zaman renk değiştiren etiketler gibi) Sadece bir tanesi sizin görebileceğiniz noktadadır. Eğer pilin altındaki göstergeler renk değiştirmişse bu sizin erişiminiz olmadığı yerlerdeki göstergelerin de renk değiştirmiş olabileceğini gösterir. Bu durumda telefonunuzun garantisi zararı karşılamaz.
 • Cep telefonunuzu ve herhangi metal ya da elektronik eşyayı mikrodalga fırına koymayın. Elektronik aksamları ve büyük ihtimalle mikrodalga fırına zarar vermenizle sonuçlanır.

"Suya Düşen Telefon Nasıl Çalıştırılır" Başlıklı Konu İçin 66 Yorum Yapıldı.

 1. zeynep diyor ki:

  benimde ablamın telefonu suya düştü.Kuruutma makinasıyla kuruttuu.. şimdi ağlıyorrr

 2. zeynep diyor ki:

  benimde ablamın telefonu suya düştü.Kuruutma makinasıyla kuruttuu…

 3. serhat diyor ki:

  benim telefonum tuvalete düştü batarya içinden çıkmıştı ve telefonu çıkardım batarya tuvalete kayboldu 2.3 pirinçle beklettim ve şarja taktım çalışıyodu ama benimki bataryasız şarzda çalışıyor
  taktım oldu ama içinde hala su görünüyodu nasıl yapabilirim

 4. neslihan diyor ki:

  benim telefon
  makinede yıkandı heman aklıma gelince çıkardım bataryayı çıkardım ve kurutma makinesiyle kuruttum çalışmadı ne yapmalıyım

 5. Asjdfjf diyor ki:

  Ben telefonum t20 ydi 1 kez havuza düstu ama bende su altında cekim yaptim . Sonra yine suya dutu bu sefer dokunmatiği bozuldu ben de kaloriferle kuruttum ici buhar yapti sonra kuruttum ve dokunmatigi geldi

 6. boşver diyor ki:

  Arkadaşımla halı sahada top oynuyordum telfon ötmeye başladı (dokunmatik samsung c3300)ilk başta tuş kilidi açılmadı sonra zar zor babamı arayabildim konuşurken bile telefondan sesler geliyordu eve götürdüm kurumaya bıraktık ama hala içinde su var pirinç taneleri yöntemini uyguluyorum 2-3 gün bekleteceğim sizce düzelirmi

 7. isimsiz diyor ki:

  benim telefonum samsungchat 5270k salakça gelebılır ama banyoya gırerken telefonuda sokmustum cıktıgımda telefon çalısıyodu bıraz su almıstı kuruttum kapagını actım :( telefon çalısıyodu bırden kapandı sarja takmayı denedım ne denedıysem açılmadı :(

 8. hüseyin diyor ki:

  benim telofonum suya duştu ama dedılerkı tufalet yada denız suyuna duşerse oy bıdaha calışmaz dedı tamırcı

  • admin diyor ki:

   Kısa devre yapmadıysa düzgün bir şekilde kurutursanız tekrar çalışma ihtimali var. burada önemli olan telefon suya düşer düşmez bataryasını çıkartmanızdır.

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner