Akümülatör Nedir Akü Nerelerde Kullanılır

Akümülatör Nedir Akü Nerelerde Kullanılır

halk arasında daha çok olarak bilinir. Aküler elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar. Bu depolanan kimyasal enerjiyi ihtiyaç halinde elektrik enerjisi olarak geri veren cihazlardır. genelde araçlarda kullanılır. Araçtaki görevi ise marş motorunu, ateşleme sistemini, doğru akımla çalışan tüm devreleri, ışık ve alıcıları beslemektir. Benzinli motorlarda kullanılan 12 voltluk , birbirine seri olarak bağlanmış altı adet elemandan meydana gelmiştir. Her birine hücre adı da verilir.


Aküler birbirine seri dört adet pozitif, beş adet negatif yüklü plakadan oluşur. Bu plakalar, kurşun-antimuan alaşımı petek üzerine, aktif maddelerin sıvanarak fırınlanmasından meydana gelir. Akünün içinde sülfirik asitle saf su karışımı olan elektrolit bulunur. Bu karışımın %39 asit, %61 sudan oluşur.  Akülerin en yaygın kullanım alanı araçlardır. Hemen hemen tüm taşıtlarda veya iş makinelerinde akü bulunur ancak tek kullanım yeri burası değildir. Elektrik enerjisinin depolanması ve gerektiğinde geri alınması kullanılması amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Kesintisiz enerji sağlamanın en ucuz yolu aküdür diyebiliriz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. Eylül dedi ki:

  Yazılanlar iyrenç hiç böyle bir site görmedim istediğim cevabı vermiyo kurucusu kimse bilimsel araştırmalar yapsın öyle yayınlasın eğer puan vermek gerekirse on üzerinden sıfır ben bir daha bu siteye girmem girersem bile girmem

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
 • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
 • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
 • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
 • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
 • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
 • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
 • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir