Baz İstasyonlarının Zararları Nelerdir

Baz İstasyonlarının Zararları Nelerdir

Baz istasyonu nedir zararları hakkında bilgi bulabilirsiniz. İlk önce baz istasyonunlarını tanımlayalım, iki yönlü bir mobil ağ sisteminde yayın yapan birime verilen addır. Baz istasyonları cep telefonu haberleşmesi için elektromanyetik sinyaller üretir. Radyo sistemlerinden farkı ise baz istasyonları hem sinyal alır, hem de sinyal gönderir. Günümüzde baz istasyonları farklı yön ve güçlerde yayın yapma kabiliyetine sahiptir. Cep telefonları giderek yaygınlaşmakta haliyle baz istasyonları da giderek artmaktadır. Sürekli sinyal üreten ve kendisine gelen sinyalleri sisteme ileten bu aygıtlar ürettikleri elektromanyetik dalgalar nedeni ile pek çok kişinin aklına şu soru geliyor. Baz istasyonları zararlı mıdır?

ICNIRP kısaltmasının açılımı International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection Türkça anlamı ise Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyonlardan Korunma Komisyonu anlamına gelir. Bağımsız bilim insanlarından oluşan bir komisyondur. Kamusal alanlarda ve iş yerlerinde cep telefonlarından ve baz istasyonlarından kaynaklanan radyo frekans alanlarına ilişkin kılavuz ilkelerini belirler.

Dünyadaki ICNIRP Değerleri

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Avrupa Birliği’nde Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören ICNIRP değerleri olan 41 volt/metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer, cihaz başına 10 volt/metre olarak belirlenmiş durumda. Baz istasyonları için en katı uygulama İsviçre ve Lüksemburg’da. Bu iki ülke 4 volt/metreden fazlasına izin vermiyor. Bulgaristan, Polonya, Rusya ve İtalya’daki değerler ise 6.1’le sınırlandırılmış durumda. Belçika da Türkiye gibi 10.2 volt/metreye müsade ediyor. Slovenya 12.9, Yunanistan 32.9 limitlerini kullanıyor. Baz istasyonu denetimleri, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu Merkez ve Bölge Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Üç şekilde denetim yapılıyor: Sabit telekomünikasyon cihazı ilk kurulduğunda, her yıl belirli bölgelerde örnekleme yöntemiyle ve şikayete dayalı olarak.

Baz İstasyonlarının Sağlığa Zararları

İnanmayacaksınız ancak cep telefonları baz istasyonlarına yakın olmadığınız sürece istasyonlardan çok daha zararlıdır.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar nedeni ile hamileler ve yaşlıları çok daha fazla etkilemektedir.

Hücrelerin kanserleşmesine ve beyinde tümör gibi rahatsızlıklara neden olur.

Sinir sistemi ve bağışıklık sistemini bozmaktadır.

Kadınlarda düşük, erken doğum ve sakat çocukların doğmasına neden olur.

Erkeklerde kısırlığa neden olur.

Gen bozukluklarına neden olmakta, kansere karşı bağışıklık sisteminden sorumlu olan P53 genine hasar vererek lenfomaya neden olmaktadır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar