Dijital Hap (İlaç) Nedir

Dijital Hap (İlaç) Nedir

Dijital ilaçlar sayesinde pek çok hastalık artık tarihe karışacak, günümüzde teknoloji pek çok alanda hızla ilerlerken tıp alanında da kendisini gösteriyor. İlaç sektöründe adeta bir devrim niteliğinde olan dijital ilaçlar tıpkı bilim kurgu filmlerindeki sahneleri aratmayan cinsten, uygulaması gelecekte çok daha fazla kendisini gösterecek ve insanların hastalıklarının takibi ve kullanılan ilacın ne kadar yarar gösterdiği doktorun kontrolünde olabilecek…

Dijital Haplar Nasıl Çalışıyor

Dijital haplar üç parçadan meydana geliyor. İlk parça dijital hap, ikinci parça cilde bant olarak yapıştırılan bir alıcı / verici, son parça ise vericiden gelen bilgileri işleyen bir nevi akıllı cep telefonuna benzeyen mobil cihaz. Dijital ilaç için hastayı izleme aracıda diyebiliriz. İlaç içerisinde yer alan sadece bir kum tanesi büyüklüğünde olan işlemci hastaya yutturuluyor, daha sonra mideye inen işlemci mide asidi tarafından işlemciyi çevreleyen ilaç eriyor ve işlemci artık serbest kalmış oluyor.

İşlemcinin Görevi Nedir

Mide içerisinde serbest kalan işlemci magnezyum ve bakır kaplı olduğu için mide asidi ile temasa geçtiğinde küçük bir akım yapıyor. Bu akım işlemcinin çevresindeki bilgileri gün ve saat kayıtlarıyla beraber daha önceden deriye yapıştırılmış olan banda iletiyor. İşlemciden banda, banttan da mobil cihaza gönderilen bilgiler hsatalar için oluşturulmuş olan özel yazılımlar tarafından değerlendiriliyor. Ortaya çıkan bilgi ise hastanın doktoruna veya bağlı olduğu sağlık kuruluşuna cep telefonu tarafından mesaj olarak gönderiliyor.

Dijital İlacın Faydaları Nelerdir

Dijital ilaç içerisindeki işlemci denetleme zamanında hastanın midesindeki ilaç miktarı kadar, nabzını, ayakta durduğu süreyi, yürüdüğü veya yattığı süreleri kayıt altına alıyor. Bu sayede ilacın sebep olduğu yan etkilerden doktor kolayca haberdar olabiliyor. Bu teknik sayesinde hastaların vücudu için gerekli ilaç veya etkin maddelerin yeterli seviyede bulunup bulunmadığını izleme imkanı veriyor. Eğer ilaç miktarı yeterli seviyeden düşük veya yüksek çıkarsa işlemci bunları sürekli rapor ediyor ve uyarı mesajları hastanın doktoruna ulaşıyor.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir