seo dersleri

Evrensel Veritabanı ve Wikipedia

Evrensel Veritabanı ve Wikipedia

Wikipedia fikri nasıl ortaya çıktı? Wikipedia’nın hayali nasıl kuruldu? Evrensel veritabanı hayali ilk olarak 1981 yılında kuruldu. Daha sonra Wikipedia 2001 yılında yayın hayatına başladı. Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı dizide bu hayal edilmişti. 1981’deki dizi her yönüyle günümüze ışık tutuyor. Göründüğü üzere Douglas Adams, Wikipedia benzeri bir hizmeti Wikipedia’dan tam 20 sene önce tahmin ederek kitabında yer vermişti.

Wikipedia Nedir

Ülkemizde Vikipedi olarak telaffuz edilen site kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir. Wiki teknolojisi kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır. Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin bir araya getirilerek oluşturulmuştur. “Viki“, Hawaii dili’ndeki “wiki wiki” (hızlı veya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyetinde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner