Hayvan Klonlama ve Koyun Dolly’nin Hikayesi

Hayvan Klonlama ve Koyun Dolly’nin Hikayesi

Hayvan klonlama fikir ilk olarak 1993 yılında ortaya atıldı. Daha sonra Koyun Dolly 1996 yılında kopyalanan ilk hayvan oldu. Jurassic Park filminin ilkinde Raptor cinsi bir dinozorun doğuşuna şahit olmuştuk. Filmdeki bu sahneler kısa zamanda gerçeğe dönüştü ve ilk klon hayvan olan Koyun Dolly karşımıza çıkageldi. Gerçi Dolly erken öldü fakat Dolly klonlanan ilk hayvandı.

Koyun Dolly 5 Temmuz 1996 yılında klonlandı ve 14 Şubat 2003 yılında öldü. Nüklear transfer süreci kullanılarak yetişkin somatik bir hücreden klonlanan ilk hayvan olan Dolly, Ian Wilmut, Keith Campbell ve Edinburgh Üniversitesinin Roslin Enstitüsündeki bilim adamları ile İskoçya’daki Edinburgh’nun yakınlarındaki biyoteknoloji fabrikası PPL Therapeutics tarafından klonlandı. Dolly’nin klonlanması için gerekli finansman PPL Therapeutics ve Tarım Bakanlığı tarafından sağlandı. Küçük bir işlem gibi

Bu çalışmanın önemi ise bilimsel olarak ilk kez yetişkin bir hayvan hücresinden yepyeni bir hayvan kopyası oluşturmaktı. Bilinen doğal kuralların dışında bu gelişme, birden insanların ortak ilgi alanı haline geldi. Bunun nedeni ise; “Acaba aynı yöntemi kullanarak. İnsanlar da kopyalanabilir mi?” sorusu akıllara geliyor. Günümüzde uluslararası sözleşmelerle insan embriyosu üzerinde deney yapmak yasaktır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Etiketler:
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.