Fotoğraflar ve Resimler İçin Ücretsiz Programlar

Fotoğraflar ve Resimler İçin Ücretsiz Programlar

Windowsun kendisine ait resim editörleri mevcut ancak çoğu zaman yetersiz kalmakta bizde daha fazla ayrıntı gerektiren işlemleri de gerçekleştirebileceğiniz ücretsiz programları mercek altına aldık ve sizler için en ideal olanları seçtik daha fazla ayrıntı için okumaya devam edin…

Paint.NET

Paint.NET, Windows XP ve yukarısı için geliştirilmiş bir resim düzenleme programı. Yazılım Washington State University – Microsoft işbirliğiyle geliştirildi ve “MS Paint”in ücretsiz alternatifi olarak konumlandırılıyor.

Ücretsiz yazılım pahalı ticari ürünlerin sunduğu birçok fonksiyonu sunuyor. Bunların arasında birden çok katman ile çalışama da var.

Download: Paint.NET

 

Picasa

Picasa sabit diskinizdeki resim ve videoları çekim tarihine göre otomatikman sıralıyor. PC’ye bir dijital kamera bağladığınız anda Picasa yeni resimleri devralıyor.

Başarılı fotoğraflar e-posta ile gönderilebiliyor, bastırılabiliyor veya dışa aktarılabiliyor. Doğrudan yazılım üzerinden fotoğraf CD’leri yazdırabilir veya resimleri internete kaydedebilirsiniz.

Güncel sürümün yenilikleri arasında “Sync to Web” fonksiyonu ve Retouch aracı var. İlkiyle tüm bir klasörü hesabınız olmak şartıyla “Picasa Web Albums” ile eşitleyebiliyorsunuz. Retouch aracı ile dijital ortama aktarılmış eski fotoğraflar, çizik ve işaretler gibi kalite eksikliklerinden arındırılabiliyor.

Download: Picasa

 

FastStone Capture

FastStone Capture ile ekran görüntüleri hazırlamak çok kolay. Aracın etkin pencerenin mi yoksa tüm uygulamanın mı resmini çekmesi gerektiğini belirleyin yahut ekrandaki herhangi bir bölgeyi seçin; gerisi FastStone’un işi.

Tümleşik düzenleyici sayesinde resimler doğrudan düzenlenebiliyor. Görüntülere tanımlama metinleri ekleyebilir, önemli yerleri işaretleyebilir veya filigran fonksiyonu ile fotoğrafları damgalayabilirsiniz.

Ücretsiz yazılım ekran görüntülerini BMP, JPG, JPEG2000, PNG, GIF, TIF ve TGA formatında kaydediyor. Birden çok monitör kullananlar çoklu-monitör desteğinin kıymetini bilecektir.

Download: FastStone Capture

 

Photoscape 3.3

Kırmızı göz ayarı, birden fazla resimi aynı anda düzenleme ya da adlandırma gibi özellikleri bulunan resim düzenleme ve görüntüleme uygulamasıdır.

Programın genel özellikleri :
# Görüntüleme : Belirttiğiniz klasördeki fotoğraflarınızı geçişli olarak görüntüleme
# Düzenleyici : Boyut, aydınlık, renk kontrolü, beyaz dengEsi, arka plan düzenleme, çerçeveleme, balon içine konuşma yazısı yerleştirme, mozaikleme, metin ekleme, resim üzerine çizim ekleme, resmi belirlenen sizelarda kesme, filtreleme, kırmızı göz giderme, çiçek deseni oluşturma
# Grup olarak düzenleme : Birden fazla resmi toplu olarak düzenleme
# Sayfa : Birden fazla resmi tek sayfaya küçülterek sığdırma
# Birleştirme : Resimlerinizi yatay ya da dikey olarak birbirine ekleyip tek resim elde edebilme
# Hareketli resim : Birden fazla resimle hareketli gif resmi oluşturabilme
# Yazdırma : Portre, pasaport ve ziyaretçi kartı sizelarında özel olarak yazdırma yapabilme
# Ekran görüntüsü : Ekran görüntüsünü anında kaydedebilme
# Renk toplayıcı : Resim üzerinde yakınlaştırma yaparak oranın reng.gifini seçebilme
# Yeniden adlandırma : Birden fazla resim dosyasının adını aynı anda değiştirebilme
# RAW dosyalarını dönüştürebilme : Raw dosyalarını JPG biçimine dönüştürerek kalite ve size avantajı sağlama

Download: Photoscape 3.3

 

Windows Başlangıç Programları

Güvenlik Virüs ve solucanlara karşı Ücretsiz Programlar

İnce Ayar Yapabileceğiniz ve Mutlaka Bulunması Gereken Programlar

Multimedya Programlar

Office Büro için Ücretsiz Yazılımlar