3G Ağlarla, Kablosuz Ağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

3G Ağlarla, Kablosuz Ağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

3G ağ, bir GSM ağı gibi kilometrelerce yayın yapabilen bir ağdır. Kablosuz ağ ise, basitçe bir telsiz tertibatıdır ve bas-konuş/bırak-dinle sistemiyle çalışan bir veri iletim şeklidir. Bu veri iletim biçimi tabii ki telsiz örneğindeki gibi analog bir yöntem değil. Veriler, olası kayıpları engellemek için standartlar dahilinde ki kodlamalarla iletiliyorlar.

Oysa Wi-fi ya da kablosuz Internet bağlantısı sağlayan Internet erişim noktaları, açık alanda en fazla 250 metreye varan bir alana erişebilirler. Bunun temel sebebi farklı yayın sinyalizasyonu ve iletişim protokollerinin kullanılmasıdır. 3G ağları bir telefon ağıdır. Bir baz istasyonundan diğerine geçiş yaptığınızda bağlantınız kesilmez ve hizmet kaliteniz azalmaz.

Ancak bu durum Wi-Fi ya da diğer bir deyişle kablosuz ağ noktaları için aynı şekilde düşünülemez. Bir kablosuz ağ noktasından ayrıldığınızda, diğer bir kablosuz ağ noktasına anında geçiş yapamazsınız. Zira alacağınız yeni IP numarası ve yeniden kurulacak olan ağ işletişimi nedeniyle hem bağlantı kesikliği hem de sıfırlanan (düşen) bağlantılarınız olacaktır. Örneğin bir Wi-Fi ağında bir kablosuz ağ noktasından koptuğunuz anda, Internet’ten indirmekte olduğunuz bir dosyanın indirme işlemi de kesilir. Oysa bu durum 3G ağlarında, böyle bir durum oluşmaz. Bir bağlantı noktasından diğerine geçtiğiniz anda dahi bağlantınız devam ettirilir. Wi-Fi ağları, 3G ağlarına göre oldukça yüksek hızda veri taşıyabilirler. Bu fark nedeniyle, ofis içi kullanım ya da çok düşük mesafeli alanların kapsanmasında kullanılmaktadırlar.

Konu İle Alakalı Bu yazılar da işinize yarayabilir göz atmanızı öneririz;

GSM Standartları ve Teknolojik Gelişmeleri

WAP, EDGE, GPRS Destekli Telefonum Var 3G Uyumlu Mu Oluyor?

3G Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

3G Ağlarla, Kablosuz Ağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

3G Servisleri Telefonuma Nasıl Gelecek?