Bir Kaç Adımda Frekans Ayarı

Bir Kaç Adımda Frekans Ayarı

Bildiğiniz üzere Türksatın uydu değişimi yüzünden kanalların frekansı değişti. Kanallarınızı uyduya yükletmek için uyduculara para vermenize gerek yok sadece birkaç adımda kendiniz yapabilirsiniz.

Kanalların frekansları değişti. Televizyon ayarını kendiniz yapabilirsiniz. Boş yere uyducuya para ödemeyin.
Türksat 3A’ya geçildikten sonra hafta başı televizyon kullanıcıları kaos yaşadı. Birçok vatandaş boş yere soluğu uyducularda aldı. Kimileri de evlerinde saatlerce frekans ayarlarıyla uğraştı.

1- Uydunuzun ana menüsüne girin, uzaktan kumandanızda ‘Menü’ veya ‘setup ‘ yazan düğmeye basınız . Uydu alıcısı marka modeline göre; ‘Kanal Arama’  ‘Kanal Ekleme” “search canal” gibi menülerden hangisi varsa kumandanızın yön tuşlarıyla üzerine gelip “Ok” yada “Enter” tuşuna basınız.

2- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; ‘Alış Frekansı’ ‘Uydu Frekansı’ seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘12015’ değerini girin.

3- Yine aynı pencerede ‘Sembol Oranı’ olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip ‘27500’ rakamını girin.

4- Yine aynı pencerede bulunan POL (Polarizasyon) şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘H’ ya da ‘Yatay’ olacak şekilde değiştirin.  Yine aynı yerde bulunan ‘FEC’ değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘5 / 6’ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

5- Son olarak ‘OK’ veya ‘Enter’ tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

Bundan sonra yapacağınız otomatik tarama ile bütün kanallar televizyonunuzdaki yerini alacak. Bu işlemi yapmadan otomatik tarama yaptırmak hiç bir sonuç vermez.

Eğer bir sonuç vermediyse (11844 V SR:2222 FEC:3/4) değerlerini deneyiniz.

Otomatik tarama sonucu çıkmayan kanalların frekans sembol bilgilerini BURAYA TIKLAYARAK öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum (21 Yorum)

 1. Zeynp dedi ki:

  Goldmaster eski tip uydu alıcısı kullanıyorum 1C versiyonu o derce eski dediklerinizi yapıcam ama bende veri hızı var sembol oranı yok data pıd var o kadar. hiç birşey yapamadım sürekli sinyal yok kablonuzu kontrol ediniz diyo ne yapmam gerek

 2. Mustafa Özcan dedi ki:

  Merhaba ben Gemlik’ten Mustafa Özcan.Yeni aldığım “next minix cx” uydu alıcısının kumandasından daha önce tp listesi bölümüne girip kanal ekleyebiliyordum.Ama şimdi tp listesi bölümünden kanal ekleyemiyorum.Uydu alıcısının menülerindeki bu dediğim bölüm ve diğer bazı bölümler donmuş ve o bölümlere giremiyorum. Yalnız birde ‘uydu listesi’ bölümünden ‘ ‘hotbird’ uydusunu eklemiştim. Nedeni ne olabilir veya bu donmalar nasıl çözülür?

 3. hazal dedi ki:

  mehabalar ben yanlışlıkla turksat 4 a daki tüm kanalları sildim geri yükleyince program bulunamadı diyor geri getirmek için ne yapmalıyım

 4. duygu dedi ki:

  Babam sehir disinda, bi uyducu bul hallet demisti, sayenizde gerek kalmadı :D su an otomatik ayarlamadayim ;) tesekkuler

 5. sinan dedi ki:

  Hakkaten oldu yaw.allah razı olsun.

 6. bulent dedi ki:

  Yardımın için teşekkürler çok işe yaradı

 7. hunter dedi ki:

  ya allah aşkına yardım edinn benim tv nin uydusu içinde böle menüye girince şak diye dedikleriniz çıkmıyo bulamıyorum kanal arama falan çıkmıyo onu bulduktan sonrada böle kör arama falanda yok ben bütün kanalları nasıl geri yüklicem acil yardım edinn yaa :(((

 8. zübeyir dedi ki:

  bizimkisi botech uydu alıcısı ve nasıl yükleniceğini bilmiyoruz biri bana nasıl kanal ekleyeceğimi söyleyebilirmi

 9. cuma ulunç dedi ki:

  bir dijital uyduyu ayarlamak için garanti belgesine bakınız garanti belgesinde dijitalle ilgili tüm sorularınızın cevabı ve daha fazlasını bulacağınızdan eminim

 10. cuma ulunç dedi ki:

  türksat tanıtım kanalından taratma yapmak zaten türksat uydusunu komple taratmaktır çünkü taratma yapıldığı zaman benim verdiğim türksat tanıtım frekansı 11844 v 02222 frekansından şebeke arama açılarak aratıldığı zaman türksat uydusundaki tüm kanalları döküyor

 11. ÖMER ERKEK dedi ki:

  nasılsınız allaha şükür ben iyiyim

 12. cuma ulunç dedi ki:

  türksat uydusundaki tv kanallarınının frekans bilgilerine bakmak ve öğrenmak için internet adresi

  http://uydu.turksat.com.tr/UyduFrekans/list.php?f=tv&t=none

  türksat uydusundaki radyo kanallarının frekans bilgilerine bakmak ve öğrenmak için internet adresi

  http://uydu.turksat.com.tr/UyduFrekans/list.php?f=rd&t=none

  ya da tv kanallarının frekans bilgilerini öğrenmek için türksat tanıtım kanalı teleteksden öğrenebilirsiniz.

  türksat tanıtım frekans bilgileri

  TÜRKSAT TANITIM DİJİTAL (BATI) OTOMATİK TARAMA ve teletekst hizmeti kanal frekansı değişti 14 eylül 2010 tarihi itibariyle işte yeni frekansı

  frekans: 11844mhz
  polarite: (v) dikey (vercital)
  sembol oranı: 2222 (veri hızı)
  feç: 3/4 (varsa)

  frekans bilgileri manuel olarak girilmeli ve şebeke arama açık seçilmelidir. uydusuna göre nıt arama veya bağlantı istasyon arama açık seçilmelidir. uydu alıcısının değiştirilmemiş menüye giriş şifresi 0000 veya 8503 olur.

 13. cuma ulunç dedi ki:

  * TÜRKSAT TANITIM DİJİTAL (BATI) OTOMATİK TARAMA ve teletekst hizmeti kanal frekansı değişti 14 eylül 2010 tarihi itibariyle işte yeni frekansı

  frekans: 11844mhz
  polarite: (v) dikey (vercital)
  sembol oranı: 2222 (veri hızı)
  feç: 3/4 (varsa)

  frekans bilgileri manuel olarak girilmeli ve şebeke arama açık seçilmelidir. uydusuna göre nıt arama veya bağlantı istasyon arama açık seçilmelidir. uydu alıcısının değiştirilmemiş menüye giriş şifresi 0000 veya 8503 olur.

  türksat tanıtım dijital otomatik tarama ve teletekst hizmeti 14 eylül 2010 tarihi itibari ile frekansı değişti işte yeni frekansı ve ayarlama teknikleri sizler için

  ÇÖZÜM – 1

  Uydu Alıcınızın Tarama Alanına Girip Aşağıdaki Değerleri Giriniz.

  Frekans: 11.844Mhz
  Sembol Oranı: 2222
  FEC Değeri: 3/4
  Polarizasyon : Vertikal ( Dikey )

  Network Tarama Alanını ON yani Açık Yapınız.

  Ve Taramayı Başlatınız.Türksat uydusundaki Tüm Kananlar Yeni Frekanslarıyla Uydu Alıcınız Tarafından Taranacaktır ve Size Sadece Kumandadan Kaydetmek Kalacak.Yani Tek Tek Frekans Girmenize Gerek Yok.

  ÇÖZÜM – 2

  Frekans değişikliği işlemi için çanak anten ayarı gerekmediği için anteninizin konum ayarıyla oynamayınız.

  İzleyicilerin TÜRKSAT üzerinden televizyon izleyebilmesi için otomatik tarama işleminin TÜRKSAT prom kanalından yapılması gerekiyor.

  1- Ana menüye girebilmek için; uzaktan kumandanızda ‘Menü’ veya ‘ setup ‘ yazan düğmeye basınız .

  2- Uydu alıcısı marka modeline göre; ‘Kanal Arama’, ‘Kanal Ekleme” gibi menülerden hangisi beliriyor ise yukarı-aşağı tuşlarıyla “Ok”a basınız.

  3- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; ‘Alış Frekansı’ ‘Uydu Frekansı’ seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘11844 ‘ değerini girin.

  4- Yine aynı pencerede ‘Sembol Oranı’ olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip ‘2222′ rakamını girin.

  5- Yine aynı pencerede bulunan ‘POL’ şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘V ‘ ya da ‘Dikey’ olacak şekilde değiştirin.

  6- Yine aynı yerde bulunan ‘FEC’ değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla ‘3 / 4′ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

  7- Son olarak ‘OK’ tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

  8- Eğer bu şekilde de başarılı olamadıysanız bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Uydu kurulum için yaklaşık 10-30 YTL arasında bir ücretle uydu alıcınızı bir uzman yardımıyla ayarlatabilirsiniz.

  ÇÖZÜM – 3

  1. Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda ‘ MENÜ ‘ veya ‘ SETUP ‘ yazan düğmeye basınız .

  2. Uydu alıcısı marka modeline göre ; ‘ KANAL ARAMA ‘ , ‘ MANUEL ARAMA ‘ , ‘ KANAL EKLEME ‘ , ‘ EL İLE ARAMA ‘ gibi menülerden hangisi beliriyor ise YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak ona gelip ‘ OK ‘ e basınız.

  3. Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre ; ‘ TP FREKANSI ‘ , ‘ ALIŞ FREKANSI ‘ , ‘ FREKANS ‘ , ‘ UYDU FREKANSI ‘ seçeneklerinden biri belirecektir , YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak Türksat Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan ‘ 11844 ‘ değerini girin.

  4. Yine aynı pencerede ‘ SEMBOL ORANI ‘ yada ‘ SYMBOL RATE ‘ değeri olacaktır. YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak ‘ 2222 ‘ girin..

  5. Yine aynı pencerede bulunan ve ‘ POLARIZASYON ‘ yada ‘ POL ‘ şeklinde bir yazı olacaktır. YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra SAĞ – SOL ok tuşlarıyla ‘ V ‘ , ‘ VERTICAL ‘ yada ‘ DİKEY’ olacak şekilde değiştirin.

  6. Yine aynı yerde bulunan ‘ FEC ‘ değerini değiştirmek için YUKARI – AŞAĞI tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra SAĞ – SOL ok tuşlarıyla ‘ 3 / 4 ‘ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır. Bu durumda bu değerin girilmesine gerek yoktur.

  7. Son olarak ‘ OK ‘ tuşuna basarak Türksat Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız. Yüklemeyi tamamlayabilmek için ; önce aynı yerde bulunan ‘ NETWORK SEARCH ‘ yada ‘ ŞEBEKE ARAMA ‘ seçeneği ‘ ON ‘ yada ‘ AÇIK ‘ yapıldıktan sonra Uydu Alıcısı marka modeline göre değişen ‘ ARAMA BAŞLAT ‘ yada ‘ TP ARA ‘ seçeneğinin üstüne gelerek arama işlemi başlatmanız gerekmektedir.

  8. Arama işlemi tamamlandıktan sonra Uydu Alıcısı yeni aranan kanalı kanal listesinin en sonuna kaydedecektir.

  ÇÖZÜM – 4

  Uydu Alıcınızın Markası Next YE-2000X Serisi Olsun.Ki Neredeyse Tüm Nextlerde Sıralama Aynıdır.

  Sırasıyla Aşağıdaki İşlemleri Yapalım.

  Kumandadan Menü / Otomatik Tarama / Şifre İsterse ( 8503 )

  Uydu : Turksat1C Seçiyoruz.
  Transponder : 11844/2222/V Seçiyoruz.
  Skew : 0
  Motor Ayarı : Yok
  Arama Tipi : Tüm Seçelim.
  Network Tarama : ON yapıyoruz.Bu Kısım En Önemlisi , Eğer OFF seçilirse Yeni Kanalları Bulmaz.
  Link Tarama : OFF

  Next Super Plus Serisi ise ( Next Super Plus CX ; Next Super Plus CIS ; Next 2000 HD TV vs..)

  Kumandadan Menü / Otomatik Tarama Tıklıyoruz.

  Tarama Şekli : Tek uyduyu seçiyoruz.
  Uydu : Turksat1C2A seçiyoruz.
  Transponder : 11844/2222/V Seçiyoruz.
  NIT Tarama : Açık Yapıyoruz.
  Kanalları Tarama Tipi : Tüm Seçebiliriz.

  ve Taramayı Başlat a Basıyoruz.

  Diyelimki Uydu Alınız Goldmaster Sat-9400V CI modeli olsun.

  Kumandadan Menü / Kurulum / Kanal Arama Alanına Giriyoruz.

  Uydu İsmi : Turksat 1C seçiyoruz.
  Arama Modu : Manuel Seçiyoruz.
  Frekans : 11844
  Sembol Oranı : 2222
  Polarizasyon : Dikey
  Şebeke Arama : Açık Seçiyoruz.

  Aramayı Başlat Dememiz Yeterli.Ayrıca uydunuzu iyi bildiğinizden emin olarak yapınız.Aksi taktirde uydunuzun bütün kanallarını bozabilirsiniz.

 14. cuma ulunç dedi ki:

  * TÜRKSAT TANITIM DİJİTAL (BATI) OTOMATİK TARAMA ve teletekst hizmeti kanal frekansı değişti 14 eylül 2010 tarihi itibariyle işte yeni frekansı

  frekans: 11844mhz
  polarite: (v) dikey (vercital)
  sembol oranı: 2222 (veri hızı)

  feç: 3/4 (varsa)

  frekans bilgileri manuel olarak girilmeli ve şebeke arama açık seçilmelidir. uydusuna göre nıt arama veya bağlantı istasyon arama açık seçilmelidir. uydu alıcısının değiştirilmemiş menüye giriş şifresi 0000 veya 8503 olur.

 15. cuma ulunç dedi ki:

  * TÜRKSAT TANITIM DİJİTAL (BATI) OTOMATİK TARAMA ve teletekst hizmeti kanal frekansı değişti 14 eylül 2010 tarihi itibariyle işte yeni frekansı

  frekans: 11844mhz
  polarite: (v) dikey (vercital)
  sembol oranı: 2222 (veri hızı)
  feç: 3/4 (varsa)

  frekans bilgileri manuel olarak girilmeli ve şebeke arama açık seçilmelidir. uydusuna göre nıt arama veya bağlantı istasyon arama açık seçilmelidir. uydu alıcısının değiştirilmemiş menüye giriş şifresi 0000 veya 8503 olur.

 16. M!N€ dedi ki:

  yaa nasıl oluyo anlamadım kaç kere yaptım olmadııııııııı

 17. delikanlı kız dedi ki:

  ya tmm kardeşim onu yaptıkta şu otamatik taramayı nerden yapcaz bide onu anlatsan tam süper olacak

 18. rıdvan dedi ki:

  Millet kumandayı kurcalamaya korkuyor

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.