Klima alırken nelere dikkat etmeli

Klima alırken nelere dikkat etmeli

Piyasada, yüzde 80’den fazla enerji tüketen, kendini bile serinletmeyen ve solunum yolu rahatsızlıklarına yol açacak bakteriler üreten klimalar piyasada bir hayli çoğaldı. Peki tüketiciler bu konuda nelere dikkat etmeliler iyi, sağlıklı bir klima satın almak için işte dikkat etmeniz gereken ayrıntılar.

Klima alacaksınız ancak fiyatı sizi düşündürüyor. Ucuz özellikle çin malı bir klima aldığınızda bu size elektrik faturası olarak geri dönecek ve anti bakteriyel özelliği bulunmadığı içinde sağlıksız bir ortam sunacaktır. Pahalı bir klima iyi bir klimadır anlamına gelmez klimanızın dış görünümü ile değil size neler vaat edeceği önemlidir.

Piyasada pek çok klima üreten firma mevcut klima almadan önce, üzerinde durmanız gereken en önemli şeylerden birisi, satın alacağınız klimayı üreten firmanın servis ağıdır. Servis ağının yaygın olması, firmanın gücü ve müşteri memnuniyetine verdiği önemin bir göstergesidir. Klimaları, kişiye özel eşyalara benzetmek herhalde yanlış bir benzetme olmaz. Klima almadan önce mutlaka uzman bir ekibin gelip, klima kullanılacak yerde, hangi tip bir klimanın kullanılabileceğini, teknik veriler ışığında değerlendirmesi gerekmektedir. Klimanın monte edileceği yer, kapı ve pencereler kaynaklı ısı kayıpları, klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesinin, mekanın ihtiyaçları ile paralel olması ( bunların uygun oranlarda olmaması, yani yanlış klima seçimi, muhtemelen sizin bütçenizden daha fazla paranın çıkmasına sebep olacak veya kapasite yetersizliğinden dolayı klimadan istediğiniz verimi alamayacaksınız), yaşanılan yerin iklim yapısı gibi birçok detay, ihtiyacınız olan doğru klima seçimi için son derece önemlidir. Bu sebeplerden dolayı, klima alacağınız şirketin ücret almadan bu hizmeti (Teknik değerlendirme) verip vermediğini öğrenmeniz doğru olacaktır. Teknik keşif yapıldıktan sonra, yapılan keşif bilgilerini yazılı olarak almanız, daha sonra firma ile aranızda çıkabilecek muhtemel anlaşmazlıklarda lehinize olacaktır.Ayrıca montajın fiyata dahil olup olmadığını da sormayı ihmal etmeyiniz!

Klimanın çalışırken çıkardığı ses önemli diyelim ki ofisinizde ya da evde gayet sessiz olmanız gereken bir ortam olması gerektirdiğinde yüksek gürültü ile çalışan bir klima sizi oldukça rahatsız edecektir. Özellikle geceleri uyurken klimanızı açmak istediğinizde ses faktörünün ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz.

Hangi kapasitede klima seçmeliyiz?

Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların, ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlı ve bu kriterlerin mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanması gerekiyor. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi, maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olur.

Klima nasıl monte edilmelidir?

Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemli. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından monte edilmeli.

Klima sağlık açısından zararlı mıdır?

Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı, sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalı. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanıyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (8 Yorum)

 1. 9köy dedi ki:

  klimalarda a sınıfı b sınıfı durumunda birçok aldatmaca var. klasik bir klimada, A sınıfı ile D sınıfı arsında tüketim açısından çok büyük fark yoktur. çin malıda olsa alacağınız klasik klimanın tükettiği enerji çok fazla olmayacaktır. klimalarda enerji tasarrufu daha çok inverter özellikli klimalarda olur. budurumdaki tasarruf standart inverter dediğimiz cihazlarda %25-%30 dur. birde %70 %80 tasarrufla ifade edilen daha güçlü cop oranlarına sahip klimalar bulunmaktadır. budurmda sürüncemelidir. bu değerler laboratuvar ortamında tutturulmuştur. fakat konu edilen ortamlarda bu değerleri sağlamak zor. çünkü bu tasarrufu klimanın yapması için oldukça verimsiz çalışması gerekmektedir. ayrıca antibakteriyel özellik vb durumlarıda reklamdan öteye geçmemektedir. devamlı temziliği yapılmayan klima çin malıda olsa japon malıda olsa mikrop üretir. butür antibakteriyel özellikler klimalar için çok az şey ifade eder. negatif iyon vb durumlar tamamen reklamdan ibarettir. ve insan sağlığı üzerinde faydasından çok zararları tartışılmaktadır. bir klimanın çin malı olup olmaması önemli değildir. sıradan bir marka kaliteli üretim yapmışsa gayet iyi iş görür. çin mallarının tutulmama sebebi tamamen kalitesiz malzeme yüzündendir. umarım site yazımı yayınlar faydalı bir yazı yazdığımı sanıyorum.

  • Mehmet emin arikan dedi ki:

   Peki sizin oneriniz bir kliam varmidir. Kiz kardesimin odasi yakasik 30 m2 ve cati arasi . iki kapi terasa aciliyor. Cati yalitimi yetersiz. kat yuksekligi 270 den 550 ye cikiyor. Mekan kisin bzu dolabi yazin cehenmem gibi. Umarim cevap verirsiniz

 2. ömer dedi ki:

  bunları az çok ben de biliyorum. şu an klima almak için araştırma yapıyorum ve gerçekten yoluma ışık tuttunuz sağolun. Yazının özeti şu çin malı hariç klma alın ama teknik ekip gelsin ölçsün biçsin.

 3. Teknoloji dedi ki:

  Öncelikle klima firmalarını desteklemek gibi bir amacımız yok hiç bir klima şirketinin adı geçmediği gibi hiçbir klima şirketinden yardım veya teşfik edici herhangi birşey de olmadı amaç tamamen klima satın almak isteyen kişilerin dikkat edecekleri bazı püf noktalara değinmek eksik gördüğünüz husular varsa bizimle paylaşabilir yazımıza ekleyebiliriz DijitalTeknoloji.Net

 4. aykut dedi ki:

  doğrusu klima alınırken dikkat edilmesi gerekli hususlarda çok yetersiz ve sanki firmalara destek yazısı gibi bilgi verdiniz…vatandaşı müşteri gibi görme mantığı.ilginçgeldiği için yazma gereği hissettim.

 5. Recep dedi ki:

  merhaba arkadaş hiç marka onermiyormsun mesala ben sharp almayı dusunuyorum ne dersin bu klima hakkında

 6. admin dedi ki:

  Satın almayı düşündüğünüz ürün klima Genel anlamda Enerji, Sağlık ve Teknik konularına değinilerek hazırlanılmış bir konu eksik gördüğünüz kısımları bizimle paylaşırsanız konu içeriğine ilave edebiliriz böylece ziyaretçilere daha iyi bilgi verebiliriz.

 7. Mehmet dedi ki:

  doğrusu klima alınırken dikkat edilmesi gerekli hususlarda çok yetersiz ve sanki firmalara destek yazısı gibi bilgi verdiniz…vatandaşı müşteri gibi görme mantığı.ilginçgeldiği için yazma gereği hissettim.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.